حمام مهدی فلی بیک مشهد

حمام شاه مشهد

که شهرت او به این نام هست که به عنوان موزه مردم شناسی مشهد مورد استفاده میگردد.

 

و یکی از جاذبه های زیبا گردشگری شهر مشهد محسوب میگردد .

حمام مهدی فلی بیک مشهد یکی از بزرگ ترین حمام های ایران است که در مشهد ساخته شده است، حمام شاه مشهد بازدید کنندگان با ورود به درون این حمام تاریخی، با ساختار زیبا و طراحی زیبا از حمام قدیمی رو به رو خواهند شد.

 

حمام مهدی قلی بیک مشهد که قدمت بنای آن به دوران صفویه بازمیگردد در کنار مسجد قدیمی شاه مشهد واقع شده است و به همین علت، به این حمام، حمام شاه مشهد نیز میگویند که پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ نام آن به حمام رضوی تغییر یافت. این حمام در کنار حرم امام مهربانی ها، حضرت امام رضا علیه السلام و بازار قدیمی فرش مشهد قرار دارد.
حمام مهدی قلی بیک در سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی به درخواست مهدی قلی بیک از بازماندگان خانواده امیر ارغون آقای اویرات و از امرای ترک خراسان که به‌عنوان میرآخور (رییس اصطبل شاهی) شاه عباس اول صفوی منصوب شده بوده است، ساخته شده است و سپس وقف عموم مردم شد که به همین دلیل نام این حمام را، حمام مهدی قلی بیک نامیدند.

 

 

این حمام تاریخی و منحصربه فرد چندین سال مورد بی لطفی مسئولین قرار گرفت تا زمانی که سازمان میراث فرهنگی و آستان قدس در اقدامی مشترک در سال ۱۳۷۸ به مرمت و بازسازی حمام پرداختند و این حمام زیبا را در سال ۱۳۸۵ و همزمان با ولادت امام مهربانی، امام هشتم ما شیعیان، با عنوان موزه تخصصی مردم شناسی افتتاح گردید.
به طور کلی در ساخت حمام مهدی قلی بیک از مواد و مصالحی همانند ساروج، آهک، فلز، سنگ، شیشه و کاشی استفاده شده اما اسکلت اصلی این بنای تاریخی و ویژه شهر مشهد از جنس آجر می باشد.

درباره مصطفی علوی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *